تبلیغات
جادوی سکوت"سکوت سرشار از سخنان ناگفته است" - دسفوناک و دسفرال

جادوی سکوت"سکوت سرشار از سخنان ناگفته است"

گزارش مهر/ 21/06/90

دستور وزارت بهداشت برای توقف تولید "دسفوناک"

تاکید بر واردات دارو حوزه دارویی کشور در این روزها دستخوش اتفاقات ناخوشایندی است که بیش از همه سلامت بیماران را تهدید می کند. بعد از ماجرای داروی جدید ام اس، حالا نوبت بیماران تالاسمی است که از مصرف "دسفوناک" به عنوان دارویی که تولید داخل به شمار می رود، محروم بمانند.

به گزارش خبرنگار مهر، بعد از اخبار گوناگونی که در ارتباط با تولید و واردات داروهای بیماران خاص شاهد بودیم این بار نوبت به بیماران تالاسمی رسیده است که نگران تامین داروی مورد نیاز خود باشند. زیرا، وزارت بهداشت دستور داده است که تولید داروی "دسفوناک" به عنوان یک داروی ایرانی متوقف و تمامی نیاز دارویی بیماران تالاسمی کشور از طریق واردات داروی "دسفرال" از کشور سوئیس فراهم شود.

این در حالی است که تا کنون 40 درصد از نیاز دارویی 18 هزار و 600 بیمار تالاسمی کشور توسط داروی دسفوناک تامین می شد به طوریکه در روزهای اخیر، نبود این دارو در داروخانه های تعدادی از استانهای کشور موجبات نگرانی بیماران تالاسمی را فراهم آورده است.

در همین ارتباط نامه های زیادی از انجمنهای تالاسمی در استانهای کشور به معاونت دارویی وزارت بهداشت و همچنین شرکت تولید کننده داروی دسفوناک ارسال شده مبنی بر اینکه بیماران تالاسمی با کمبود داروی دسفوناک مواجه اند.

thlassemia

تصویر نامه درخواست داروی دسفوناک

دکتر سعید ملکی، مدیرعامل شرکت تولید کننده داروی دسفوناک با عنوان اینکه این دارو از سال 86 تاکنون در بین بیماران تالاسمی توزیع شده است، به خبرنگار مهر گفت: تا کنون 12 میلیون ویال از داروی دسفوناک توزیع شده است و همین مسئله باعث شده که هرسال 24 میلیارد تومان صرفه جویی در واردات داروی "دسفرال" داشته باشیم.

وی در ارتباط با دستور توقف تولید داروی دسفوناک از سوی وزارت بهداشت، از این خبر به عنوان یک شوک سنگین یاد کرد و افزود: اصلا انتظار چنین خبری را نداشتیم چون در تاریخ 3/3/90 از طرف وزارت بهداشت قراردادی با ما منعقد شد مبنی بر اینکه دو میلیون ویال داروی دسفوناک را برای نیاز بیماران تالاسمی تامین کنیم. اما نمی دانیم چرا به یکباره گفتند که تولید این دارو متوقف شود.

ملکی در توضیح علت این کار گفت: به ما گفته اند که این دارو باید مراحل کارآزمایی بالینی را پشت سر بگذراد و بعد از مشخص شدن نتیجه، نسبت به ادامه تولید آن تصمیم گیری خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه داروهای ژنریک نیاز به کارآزمایی بالینی ندارند، ادامه داد: البته ما قبول کردیم که کارآزمایی داروی دسفوناک انجام شود اما بعد به ما گفتند که تولید دارو متوقف شود.

مدیرعامل شرکت تولید کننده داروی دسفوناک با اعلام این مطلب که در سه سال گذشته 12 میلیون ویال از این دارو در بین بیماران تالاسمی مصرف شده است، گفت: چرا تا کنون هیچ اعتراض و عارضه ای نسبت به مصرف این دارو عنوان نشده بود و به یکباره اعلام می کنند که این دارو برای بیمار عارضه دارد.

بعد از ماجرای واردات داروی جدید ام اس و همچنین مشکلاتی که داروی اروگوئه ای برای بیماران دیالیزی به دنبال داشت، حالا نوبت بیماران تالاسمی است که از هم اکنون نگران تامین داروی مورد نیاز خود باشند. البته مدیران ارشد وزارت بهداشت بر این نکته تاکید کرده اند که تمامی داروی مورد نیاز بیماران تالاسمی از طریق واردات تامین شود.

 

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران – 22/6/90
سرویس: بهداشت و درمان

رییس انجمن تالاسمی با بیان اینكه در زمینه داروی دسفوناك ابهاماتی وجود دارد، گفت: دسفوناك در حالی به عنوان یك داروی ایرانی عرضه می‌شد كه در بروشور آن كشور فرانسه به عنوان تولیدكننده دارو ذكر شده بود علاوه بر آن این دارو بدون اطلاع‌رسانی كافی به بیماران و پزشكان وارد چرخه دارویی كشور شده بود و برای برخی بیماران عوارضی به همراه داشت.

thlassemia

دكتر مجید آراسته در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، افزود: داروی «دسفوناك» تقریبا سه سال پیش به عنوان دارویی ایرانی به چرخه دارویی كشور وارد شد. اما درباره آن ابهاماتی وجود داشت مبنی بر اینكه اگر دسفوناك، دارویی ایرانی است پس چرا در بروشور آن، فرانسه به عنوان كشور تولید كنننده ذكر شده است و اگر این دارو فرانسوی است پس چرا به عنوان دارویی ایرانی توزیع می شود.

وی تصریح كرد: تا سال جاری دسفوناك به كشور وارد می شد و قرار بود در پاییز سال جاری برای نخستین بار این دارو داخل كشور تولید شود.

وی در ادامه گفت: دسفوناك بدون اطلاع رسانی به پزشكان و بیماران به چرخه دارویی كشور وارد شده بود این در حالیست كه پیش از ورود یك دارو به بازار، با چاپ بروشور و برگزاری برخی دوره ها، آموزش‌های لازم به بیماران و پزشكان داده می‌شود تا آنان با محاسن و عوارض دارو آشنا شوند.

آراسته افزود: پس از گذشته حدود یك سال از عرضه این دارو و به وجود آمدن مشكلاتی برای بیماران، شركت عرضه كننده دسفوناك، شروع به برگزاری دوره‌های آموزشی و رفع نواقص بروشورهای دارو كرد .

وی با اشاره به عوارض دسفوناك گفت: در این مدت برخی بیماران از عوارض این دارو شكایت داشتند و بر اثر مصرف آن دچار عوارضی مانند خارش و ‌كهیر شده بودند و این دارو به جای كاهش فریتین برخی از بیماران باعث افزایش آن شده بود.

رییس هیات مدیره انجمن تالاسمی با اشاره به توجه ویژه وزیربهداشت به وضعیت دارویی بیماران تالاسمی، اظهار كرد: طی نشست‌هایی با مسئولان وزارت بهداشت درباره مشكلات دسفوناك با آنان گفتگو كردیم و در اواخر سال 88 برای برطرف شدن ابهامات مربوط به اثربخشی دسفوناك قرار شد كارآزمایی بالینی روی این دارو انجام شود. اما تاكنون كارآزمایی بالینی آغاز نشده است. این در حالیست كه انجمن خون و سرطان در ابتدای سال جاری طرح تحقیقاتی خود در زمینه كارآزمایی بالینی دسفوناك را ارائه داد و استان‌های داوطلب مشخص شدند اما انجام آن به تعویق افتاده است

وی افزود: در شرایطی كه از حدود سه سال پیش دسفوناك وارد عرصه دارویی شده است، سه چهار روز قبل وزارت بهداشت به‌ یكباره اعلام كرد كه تا مشخص شدن نتیجه كارآزمایی بالینی، خریداری این دارو از شركت عرضه كننده متوقف می‌شود.

آراسته درباره تاثیر توقف تولید دسفوناك بر بیمارانی كه با این دارو تحت درمان هستند، گفت: این بیماران می‌توانند مانند گذشته از دسفرال استفاده كنند، البته قیمت این دارو نیز یكی از دغدغه‌های بیماران است.

آراسته در پایان گفت: در سال‌های گذشته قیمت دسفرال و دسفوناك یكسان بود، اما از مرداد ماه سال 89 قیمت هر ویال دسفوناك 150 تومان و هر ویال دسفرال 500 تومان تعیین شد. این تفاوت قیمت همچنان به قوت خود باقی است البته وزارت بهداشت و صندوق‌های بیمه اعلام كردند كه درصورت اثبات شدن كمبود دسفوناك در كشور، دسفرال جزو تعهدات بیمه‌ها قرار می گیرد به گونه‌ای كه بیمار هزینه ای پرداخت نكند.


ایلنا- 1390/6/23

گلایه‌های سه ساله از دسفوناك موجب توقف توزیع شد

در طول سه سال گذشته نامه‌های مكرری به امضا اكثریت اعضا این انجمن به دفتر مركزی انجمن تالاسمی ایران ارسال شده‌است كه محتوی همه این نامه‌ها گلایه از كمبود داروی دسفرال مورد نیاز بیماران و كیفیت نامناسب دسفوناك بود.
thlassemia

 

ایلنا: در حالی‌كه چند روز گذشته خبر توقف تولید داروی دسفوناك، به‌عنوان یكی از داروهای بیماران تالاسمیك منتشر شد، توضیحات انجمن تالاسمی مشخص كرد كه شكایت‌ بیماران از این دارو منجر به توقف توزیع این دارو در بازار شده‌است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، انجمن تالاسمی اعلام كرد: «در طول سه سال گذشته نامه‌های مكرری به امضا اكثریت اعضا این انجمن به دفتر مركزی انجمن تالاسمی ایران ارسال شده‌است كه محتوی همه این نامه‌ها گلایه از كمبود داروی دسفرال مورد نیاز بیماران و كیفیت نامناسب دسفوناك بود، بنابراین تلاش مدیران انجمن تالاسمی ایران در دسترسی بیماران به داروی دسفرال تنها پیگیری مطالبات به حق بیماران تالاسمی بوده است

"محمد رضا مشهدی"، دبیر انجمن تالاسمی ایران با اشاره به مطلب مندرج در برخی رسانه‌ها در مورد كمبود داروی دسفوناك گفت: «سه سال فریاد هماهنگ و مستمر بیماران تالاسمی و پزشكان درمانگر در زمینه عوارض بالا و كارآیی كم داروی دسفوناك منجر به توقف توزیع این دارو در بازار دارویی ایران شده است. اما چاپ یك نامه سفارشی كه توسط فردی غیر مسئول و خلاف ضوابط سازمانی نگاشته شده بود و نفی آن توسط انجمن كرمانشاه در مدت كوتاهی صادر شد، می‌توانست زمینه مساعدی برای توزیع بدون ضابطه چنین دارویی را فراهم كند

مشهدی تاكید كرد: «انجمن تالاسمی ایران یك نهاد منتخب مبتلایان به تالاسمی است و هدفی جز پیگیری مطالبات به حق این عزیزان ندارد. لذا تغییرات مدیریت‌ها نمی‌تواند منجر به تغییر در سیاست‌های كلی این انجمن حمایتی شود. از این رو نشر برخی از نظرات شخصی در مورد سلیقه‌ای عمل كردن مدیران انجمن، فاقد اساس و مبنای منطقی است

در خاتمه دبیر انجمن ابراز امیدواری كرد كه رسانه‌ها به‌عنوان ركن مهم پیگیری نیازمندان در جامعه انجمن تالاسمی ایران را در تهیه داروی مناسب و با كیفیت برای بیماران مبتلا به تالاسمی یاری كنند.

انجمن تالاسمی به پیوست این متن نامه‌ای از سوی انجمن تالاسمی كرمانشاه را نیز به دفتر خبرگزرای منتشر كرده كه در آن اذعان شده‌بود: «انجمن تالاسمی استان كرمانشاه با اعتراض عد‌ه‌ای از بیماران مبنی بر ناكارآمد بودن آمپول دسفوناك، عدم اثر بخشی آن، بالارفتن آهن و به تبع آن بیماری‌های قلبی، كبدی، دیابتی و غیره مواجه شده‌است، لذا استدعا داریم كه پیگیری‌های لازم برای تامین داروی دسفرال مبذول دارید

این در حالی است كه شركت تولید كننده داروی دسفوناك از توقف تولید این دارو توسط سازمان غذا و دارو ناراضی است.
بیماران تالاسمیك به دنبال مصرف داروی دسفوناك، عوارض زیادی مانند حساسیت و قرمزی پوست در محل تزریق، تاری دید را گزارش كرده‌‌بودند.

در حال حاضر بیماران تالاسمی با كمبود داروی دسفرال نیز مواجه هستند كه تنها در دو داروخانه در سطح شهر،‌ داروخانه‌های 29 فروردین و شهید عابدینی در زمان كوتاهی توزیع می‌شود. همچنین هر بیمار داروی مورد نظر را به تعداد محدودی و كمتر از نیاز خود دریافت می‌كنند.
 
نوشته شده در چهارشنبه 9 آذر 1390 ساعت 02:03 ب.ظ توسط امید نظرات |


كد قالب جدید قالب های پیچك